System wykrywania i gaszenia iskier

System wykrywania i gaszenia iskier ma na celu powstrzymanie źródeł zapłonu przed dostaniem się do obszarów zagrożonych wybuchem pyłu, takich jak silosy, czy filtry odpylające. Wyjątkowo szybkie i czułe detektory iskier wykrywają źródła zapłonu w ciągu milisekundy, a następnie rozpoczynają gaszenie z wykorzystaniem niewielkiej ilości wody. Gaszenie trwa zwykle 5 sekund i zatrzymuje się automatycznie, po czym automatycznie przechodzi do trybu normalnej pracy.

Grupa WOLFF
BOGDAN NOWAK- jestem do Twojej dyspozycji
+48 737 *** ***   - pokaż numer
 b.now***@***  - pokaż email

Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu
Nie odbieram? Kliknij!
Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail - na pewno odpowiem,
lub zostaw swój numer, abym mogła oddzwonić

System wykrywania i gaszenia iskier składa się z następujących elementów

System wykrywania i gaszenia iskier
 1. Detektory iskier wykrywające źródło zapłonu w ciągu milisekund.
 2. Jednostka gaśnicza gasząca iskry i niedopałki przy użyciu niewielkiej ilości wody.
 3. Router sygnału zarządzający systemem gaszenia i monitorujący go.
 4. Panel sterowania VR18Z monitorujący cały system.
 5. Urządzenie alarmowe informujące o zagrożeniu za pomocą sygnału dźwiękowego oraz światła błyskowego.
 6. Sterownik służący do zatrzymania dmuchaw w przypadku ich przegrzania lub deszczu iskier.
 7. Kabel wykrywający przegrzanie, monitorujący łożyska oraz obwód dmuchawy.
 8. Sterownik sprężania nadzorujący pracę pompy wodnej i kabli przewodzących ciepło.
 9. System sprężania, dzięki któremu woda gaśnicza jest pozbawiona pęcherzyków powietrza i jest wtryskiwana pod prawidłowym ciśnieniem.

Zasada działania systemu gaszenia iskier na przykładzie filtra odpylającego

System wykrywania i gaszenia iskier ma za zadanie wykryć w ułamku sekundy gorącą, żarzącą się lub płonącą cząstkę, która przemieszcza się wraz z powietrzem we wnętrzu kanału, a następnie ugasić ją poprzez wtrysk do jego wnętrza niewielkiej ilości wody. W tym celu na kanele montowany jest czujnik iskier oraz dysza wodna. Oba urządzenia instalowane są w pewnej, wyliczonej odległości, tak by system miał czas prawidłowo zareagować. Co ważne, nasze rozwiązanie posiada opatentowane detektory, co czyni go wyjątkowo skutecznym.

Zastosowanie

Wśród branż stosujących tę technologię należy wymienić przemysłem drzewnym, papierniczym, spożywczym, tekstylny, tworzyw sztucznych, recyklingowy oraz energetyczny.

Zalety systemu gaszenia i wykrywania iskier

 • potwierdzona poprawność pracy w temperaturach dochodzących na zewnątrz do -40ºC (sugerowane zastosowanie pokrowców izolacyjnych),
 • czujniki reagujące na promienie ultrafioletowe oraz podczerwone nawet w przypadku obecności gęstych warstw pyłu oraz innych transportowanych materiałów,
 • minimalizacja ilości okablowania do jednostki centralnej poprzez zastosowanie routerów sygnału,
 • precyzyjne określenie zadziałania konkretnego czujnika przy wielostrefowych złożonych instalacjach.

Poza funkcją wykrywania i gaszenia iskier, system zapobiega pożarom wywołanym przegrzewaniem wentylatorów, zaworów obrotowych oraz kotłów, dzięki wyposażeniu w dwa obwody kontrolujące temperaturę. Jednostka centralna wyłącza uszkodzone urządzenie stwarzające zagrożenie pożarowe, a także uruchamia alarm.

System VR2Z obejmuje również urządzenie, którego pamięć umożliwia zapisanie ostatnich 3000 zdarzeń. Sterownik zawiera wyjścia alarmowe dla innych systemów.

Zakres wykonywanych prac

Co ważne nasze możliwości nie ograniczają się jedynie do doboru urządzeń. Wykonujemy także projekty instalacji wykrywania i gaszenia iskier, montujemy je pod kątem mechanicznym i elektrycznym, a także serwisujemy.

Zgodność z przepisami

Jednostka centralna zawiera wszystkie niezbędne funkcje wymagane w dyrektywie ATEX. Opracowano ją również z uwzględnieniem wymogów CEA dla urządzeń wykrywających i gaszących iskry.

Detektor iskier – na co zwrócić uwagę

Detektor iskier to jeden z kluczowych elementów systemu wykrywania i gaszenia iskier. To od niego zależy skuteczność wykrywania obiektów stwarzających potencjalne ryzyko wybuchu i pożaru. Często też mają one znaczący wpływ na koszt całego systemu. Tradycyjne czujniki iskier nie są wstanie objąć swoim „wzrokiem” całego przekroju kanału, dlatego ich producenci wymagają aby montować je parami – po jednym po każdej stronie pyłoprzewodu. Czujnik serii V300EX ma 180o kąt widzenia dzięki czemu widzi cały przekrój kanały. To z kolei pozwala zredukować ilość czujników nawet o połowę. 

Czujnik iskier - pole widzenia

WAŻNE CECHY CZUJNIKÓW ISKIER

 • czujnik widzi cały przekrój pyłoprzewodu
 • do 50% mniejsza ilość czujników iskier
 • certyfikat ATEX dla 20, 21 oraz 22 strefy
 • wysoka odporność na wycieranie
 • wersja odporna na wysoką temperaturę
 • obudowa ze stali nierdzewnej AISI 316L
 • szybki, bezpieczny montaż bez spawania
 • brak wrażliwości na światło dzienne
 • detekcja także gorących obiektów

Projekty, które zrealizowaliśmy w zakresie bezp. pożarowego i wybuchowego

Projektowanie instalacji przeciwpożarowych i przeciwwybuchowych

W zależności od potrzeb inwestora jesteśmy wstanie dostarczyć pojedyncze urządzenie, jak również zaprojektować a następnie wykonać kompletny system bezpieczeństwa pożarowego lub/i wybuchowego. W zakres naszych działań wchodzą systemy detekcji i sygnalizacji pożaru, stałych urządzeń gaśniczych, wentylacji i oddymiania, oświetlenia ewakuacyjnego i awaryjnego, detekcji gazów, a także tłumienia, odciążania oraz odsprzęgania wybuchu.

Bezpieczeństwo wybuchowe

Ze względu na ponad 20-letnie doświadczenie w zakresie bezpieczeństwa wybuchowego, zapewniamy kompleksowe rozwiązania w tym obszarze, tj. od opracowania dokumentów wymaganych dyrektywą ATEX (wyznaczenie stref zagrożenia wybuchem, oceny ryzyka wybuchem, DZPW), poprzez dobór najbardziej optymalnych systemów bezpieczeństwa, po ich montaż i serwis. W ten sposób stajemy się dla Ciebie jedynym partnerem co znacząco ułatwia współpracę.